2013. május 8., szerda

E-liquid keverés

*A cikk javításokat tartalmaz, amiket dőlt betűvel jelöltem.

Talán ez lesz az egyik leghosszabb eddigi bejegyzésem, hiszen amióta magamnak keverem a folyadékokat azóta egy egészen más dimenzióba került az e-cigarettázás. Alapjában véve a dohányzáshoz képest - az első hónapot leszámítva - az e-liquidek még mindig olcsóbbak, mint ha cigarettát vásárol az ember.
Igyekszem a blogot időrendben írni (szeptember 12 van éppen) de a mostani cigarettaárakat tekintve egy doboz cigaretta 900-1000 forintba kerül. Az előre elkészített e-liquid-ek sok helyen ugyanolyan árban vannak; nem számít, hogy tartalmaz-e nikotint vagy sem. Az én átlagos napi fogyasztásom nagyjából napi 5ml, ami igazából nem sok viszont nem kevés :)
A mostani cigarettaárak mellett, ha kiszámolom nagyjából még így is félárban jövök ki, hiszen anno elszívtam napi egy dobozzal..
Nos, a folyadékok keverésével még olcsóbban jövünk ki: 10ml folyadék olyan 2-300 forintra jön ki, tehát a dohányzáshoz képest a kiadás harmadolódik. Ezt le is vezetem a cikk végére ;)


Amire szükségünk lesz:

- Nikotin tartalmú alapfolyadék (ha nikotinos e-liquidet szeretnénk)
- Propilén-glikon
- Növényi glicerin
- Desztillált víz
- Kívánt ízű aroma
- Injeckiós tű + fecskendő
- Kívánt űrtartalmú flakon(ok)

Elég sok netes üzlet foglalkozik ilyen áruk forgalmazásával de ezek - pártunknak és államunknak köszönhetően - immáron külföldről jönnek be.


Jó, ne rohanjunk azért annyira! Amikor én még kissrác voltam...ná-ná-ná-náá.. szóval akkoriban volt egy kis gyerekeknek szánt kémiai labor, ami nagyon tetszett de sajnos nem kaptam meg. Ezzel a kevergetéssel gyakorlatilag megélem a második (vagy ki tudja hanyadik? :) ) gyerekkorom. Annyira megörültem, amikor az első pár eszközt megfogtam, hogy hübelebalázs-módra nekiálltam:
- Ha a 12mg/ml nikotintartalmú folyadékot 1/1 arányban összekeverem az aromával, akkor meglesz a 6mg/ml folyadékom (amit szívok egyébként)..Egyből betöltöm és jó lesz... - gondoltam..
Hát nem ilyen egyszerű de egyáltalán nem is nehéz megcsinálni a dolgokat. Az első szemfelnyitást az alábbi oldal átolvasgatása után kaptam meg.

http://elektromoscigarettafigyelo.hu/haladoknak-eliquid-keveres

Az oldalon az áll, hogy az aromákat 2-10%-ban kell tartalmaznia a teljes folyadéknak. Ez az én elhamarkodott lépésemnek köszönhetően 50%-ban tartalmazta első körben az aromát, szívni is elég nehéz volt és füstje is alig...

Beszélgessünk előtte pár alapfogalomról: mi az a propilén-glikol (PG) és mi a növényi glicerin (VG, vegetable glicerin)! A PG egy oldószer, felhasználását tekintve előfordul élelmiszerekben, kozmetikai termékekben de még a gépkocsis szélvédőmosójában is találni belőle. Szokták is néhányan mondani, hogy jégoldót szívunk.. Több kísérletet végeztek ezzel a szerrel és kijelenthetem: teljes mértékben ártalmatlan! Gyakorlatilag ez az oldószer lép kémiai reakcióba az általunk választott aromával, tehát elsősorban az e-liquid ízéért felelős. Szemben a VG-vel, ami az e-liquid "füsthatásáért" felelős. Megtalálható szintén rengeteg élelmiszerben, gyógyszerben, kozmetikai termékben.
A desztillált vizet lehet elvileg alkohollal helyettesíteni de sehol sem ajánlották és én sem, hiszen a tüdőnkbe kerülve ártalmasabb, mint egy sima cigaretta elszívása!

Maradjunk annyiban, hogy számos vizsgálat kimutatta, hogy az e-liquid összetételét illetően az egyetlen káros anyag a nikotin (ha van benne).


Úgy gondolom célszerű a nikotinos alapfolyadékot felezni! Természetesen az alapfolyadékot anélkül is felhasználhatjuk, hogy hígítanánk de párszáz forint ráköltéssel megduplázhatjuk az előállítható folyadék mennyiségét. Ha elektromos cigaretta-boltban vásárolunk általában pofátlanul drágán adják a nikotinmentes PG-t és VG-t. Ez olyan 700-800 forintit jelent 100 ml-re értve.
Ugyanakkor vegyszerboltban megvásárolható mindkettő, körülbelül 1500 forintért litere!! Vagyis 100ml PG vagy VG ára így 150 forintra redukálódik.
A nikotinos alapfolyadékok ára a nikotin mennyiségétől illetve a mennyiséget függően változik. Régebben a 12 mg/ml alapfolyadékot vettem 2590 forintért (100ml). Ebbe 150 forintért beleöntöttem a 100ml PG-t és rögtön lett 200ml 6mg/ml alapfolyadékom, viszonylag jó PG-VG aránnyal.


Miért is fontos ez az arány?
Ahogy fentebb fogalmaztam: a PG az ízhatásért, a VG a füsthatásért felelős. Lehet az előrekevert folyadékok közül PG illetve VG bázisú folyadékokat vásárolni, nyilván egyikben jobb az íz, a másikban a "füst".
Az aromákat illetve az ízlést tekintve az arany középút is változó de érdemes az 50-50% arányra beállni!

A nikotinos alapfolyadékok közül szintén változó PG-VG arányút lehet vásárolni. Először én a 20%PG-80%VG arányúakat vettem de most éppen egy 100%VG 36mg/ml alapfolyadékkal játszom. Az előbbi arányú folyadék 12mg/ml-es volt és csak PG-t vásároltam mellé. Felezve a nikonarányt 100ml PG-vel az arány 40%VG-60%PG -re állt be, ami szintén nem rossz csak épp rám jött, hogy játszanék egy kicsit ezzel is. :) Nem nyugszik a beteg.. Amennyiben játszani szeretnénk a PG-VG aránnyal de nem kívánunk gyengébb nikotinos löttyöt szívni, javaslom erősebb alapfolyadék beszerzését, amit harmadolni vagy akár hatodolni is lehet, már az erősségét.

Az interneten keresgélve hamar ráakadtam egy kis magyar nyelvű programra, amely kiszámolja az arányokat illetve, hogy miből mennyit kell beletenni egy kívánt űrmértékű flakonba milliliterre illetve cseppszámra pontosan!

http://www.eliquidcalculator.hu/

Egy kissé unortodox módon működik, hiszen a letöltött programot telepíteni kell és azon keresztül lehet a beregisztrálni is az oldalra. Itt aztán lehet recepteket letölteni, megosztani de elsősorban készíteni saját magunk részére.
Értelemszerűen legfelül be kell állítani az alapfolyadék nikotintartalmát, PG és VG tartalmát majd alul a nikotinmentes folyadék(ok) arányát. Ezt követően alul beállíthatjuk a kívánt erősséget, VG arányt illetve megadhatjuk a programnak, hogy hány millilitert szeretnénk készíteni.
Az arányokkal leginkább úgy lehet játszani ha minél magasabb nikotintartalmú folyadékot választunk és ezt keverjük tiszta PG-vel és VG-vel. Amennyiben nikotinmentes e-liquidet szeretnék a "nikotinos alapfolyadék" résznél az erősséget 0-ra érdemes állítani!

Kisebb mennyiségeknél gyakorlatilag a fecskendő és az injekciós tű feleslegessé válik, hiszen a program cseppre pontosan megmondja, hogy mennyit kell beletennünk a flakonba. Persze minden gyártó saját cseppentővel rendelkezik éppen ezért más és más a cseppszám 1ml-re értve. Ezért én egyszer egy "ráérős" pillanatomban végigméregettem a rendelkezésre álló cseppentőket és az alábbi képet készítettem:

A kép készítésekor lusta voltam és csak egyszeri mérés adatait írtam alá. Kiderült, hogy a 20 csepp az inkább 21-22 de a cseppentéses módszer maximum 20 de inkább csak 10ml folyadék előállításáig jó. A cseppentés nem mértékegység!


Ennyi cseppet jelent 1 ml folyadék

Menjünk tovább!
A desztillált víz az egyik alkotóeleme a e-liquidnek. Már nem szoktam sokat variálni vele, éppen ezért a balról második kiöntővel pont annyi cseppet teszek bele a készülő folyadékba, ahány millilitert állítok elő. Ez egészen pontosan 4%-os arányt jelent a fenti programban, ha alul beállítjuk a cseppszámokat.

Aromák.. Nos, az aromák abszolút ízlésfüggőek. Ki így, ki úgy szereti de hát az előre elkészített folyadéknál az van, amit vesz az ember, viszont a keverésnél ezzel is lehet játszani. Az első utánaolvasásomnál 2-10%-ot olvastam az aromák arányára és "ha már lúd, legyen kövér" alapon mindenből 10%-os löttyöt csináltam...nem volt jó ötlet. Sajnos későn leltem rá az alábbi táblázatra, ami más e-liquidet keverő emberektől került ki értékeléssel, külön-külön leosztva az aromákat gyártó cégekre:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AlzUlJsQtdzadDVidTBETUFScS1SYlRZQkdONXZFdGc#gid=0

Ebben a táblázatban ritka a 7% de láttam én 12%-ot is. Tanulságként ezt követően 4%-osra csináltam minden e-liquidemet, majd a programban a receptemen frissítettem ha ebből vagy abból többet kellett volna hozzáadni. A kezdetben gyakorlatilag egy kaptafára kinéző receptjeim mára már jóval eltérőbbek egymástól.

Vissza a suliba!
Azért is írtam, hogy "sajnos" későn fedeztem fel a táblázatot, mert csináltam egy 10%-os Cherry Tobacco e-liquidet, aminek konkrétan szappaníze lett. Miután a táblázatot megtaláltam elkezdtem azon agyalni, hogyan tudnám hígítani azt. Emlékeztem rá, hogy általános iskolában tanultunk az oldatok hígításáról és mivel ez elég régen történt már nekiálltam ismét kutakodni. Megtaláltam az alábbi egyenletet, amiből később behelyettesítve tudtam számolni:

(m1*w1)+(m2*w2)=(m1+m2)*w3

Az m a tömeget, a w pedig az oldalt arányát jelenti. Itt ugye érteni kell a matematikai egyenletek megoldásához de még egyszerűbb ha nem keverünk elsőre aromát nagy százalékban tartalmazó folyadékot, hiszen hígítani így se-úgysem lehet!

Korábban leírtam, hogy a PG gyakorlatilag oldószerként van jelen az e-liquidben. A fenti számolás alapján nekem kijött (10ml folyadék súlyát 10g-nak vettem), hogy a 10ml 10%-os oldathoz nekem 20ml 2,5%-os folyadékot kell kevernem, hogy végül 30ml 5%-os folyadékot kapjak. Ugyanakkor az oldószer már reakcióba lépett az aromával és ahogy mondjuk a pillanatragasztó sem oldja meg magát, így nekem a 30ml-es üvegben 10ml 10%-os és 20ml 2,5%-os folyadék lett összekeverve, ami soha nem lett 5%-os..
A folyadékot a patronban minden szívás előtt meg kellett rázni, hogy ne érezzem a szappanízt.. :)

Viszont! Ugyanolyan ízű viszont eltérő nikotinerősségű folyadékot lehet keverni, illetve ízeket is nyugodtan! Ez utóbbit aroma szinten is lehet de ilyenkor fontos figyelni rá, hogy első alkalommal ne lépjük át összesen (!) az 5%-ot lehetőleg! Már elkészült más-más ízű folyadékokat is nyugodtan lehet keverni ízlés szerint.. (ugye az már evidens, hogy más-más nikotintartalmú illetve ízű folyadékok összekeverése is ér? :) )
Természetesen a fenti egyenletbe w helyett a nikotintartalmat is behelyettesíthetjük, hogy ki tudjuk számolni a végső termék nikotinmennyiségét.

Adalékok

Léteznek különféle adalékok a folyadékokhoz. Ízfokozó, édesítő, keserű-íz elvevő, nikontin hatását keltő nikotinmentes adalék stb.
Ezeknek az aránya jóval elmarad már az aromákhoz képest is. Az egyik legelterjedtebb az ízfokozó MTS Vape Wizard nevű adalék, ami egyben egy picit barnábbá is festi a folyadékot. A leírása alapján ebből 0,5%-ot szabad maximálisan beletenni a készülő folyadékba, ami 10ml előállítása esetén egyetlen cseppet jelent a 20 csepp / 1 ml kiöntőből is. Mivel színező-adalékok egyelőre nincsenek és az aromák színe is az áttetszőből-a sárgáson át-egészen a sötétbarnáig van, ezért az MTS legalább megkülönböztetésre nagyon jó, viszont szerintem másra nem nagyon.. Kísérleti jelleggel csináltam 10-10ml ugyanolyan erősségű folyadékot; az egyikbe tettem, a másikba viszont nem tettem ebből az adalékból: ízre semmire sem különböztek.
Az édesítő adaléknál már maximálisan 0,3%-ot szabad tenni az általam használtból tehát 10ml esetén elvileg egy cseppet sem tehetnék bele, hiszen a 0,5% is egyetlen cseppet jelentet az MTS-ből.

A keverés:
- Igyekezz a nikotinmentes folyadékokat először összeönteni a flaskába! Ez azért is jó, mert nem keverednek össze nikotinossal!
- Mindig legyen kéznél zsebkendő vagy valami törlő, amivel a tűt illetve a fecskendőt meg tudod törölni!
- Amennyiben nem találsz tompított injekciós tűt, figyelj az edények falára, mert nagyon könnyű őket átlukasztani!
- Használat után egy nem használatos pohárba tegyél minél melegebb vizet (nem forrót!). Ezt szívd fel a tűvel a fecskendőbe párszor majd nyomd ki a mosogatóba. Miután megvagy ezzel vedd le a tűt a fecskendőről fújj bele és a fecskendőt a levegőben csapd ki párszor!
- Figyelj oda a keverésnél!

Ha a cseppszámokat rendesen beállítottad a programban elég az alapfolyadékokat fecskendővel kimérni, hiszen az aroma illetve az adalékok már elég kis részben szükségesek, ezeket pedig nehéz fecskendővel mérni.(update: kis változtatás ebben a bekezdésben: a cseppszám először 21 és nem 20 a képen feltüntetettel ellentétben. Ugyanakkor a cseppszám nem mértékegység! Kisebb adagoknál, mint pl. 10 ml nem jelent a cseppentés problémát de 30ml-nél a nem megfelelő cseppszám bizony okoz kellemetlen meglepetéseket. Szemre ugyanakkorákat cseppent az ember de mennyiségre korántsem biztos. A megfelelő ízt egy csepp eltéréssel is tönkre lehet tenni, hiszen egy cseppel több miatt akár tömény ízt míg egy cseppel kevesebbnél íztelen folyadékot kaphatunk. Célszerű holttérmentes fecskendőket tartani az aromák kimérésére. Sokan vallják, hogy minden ízhez külön fecskendő és tű kell..Magamból kiindulva, ahogy próbálgattam az ízeket, azért most nem szívesen tartanék legalább 30-40 külön fecskendőt és tűt felcímkézve. Ha másképp nem is de 3 különböző típushoz nem árt legalább 3 fecskendőt és tűt tartani: egyet a dohányosnak, egyet a desszert és egyet a gyümölcsös aromákhoz. Természetesen használat után a lehető legjobban ki kell mosni mindet, illetve különböző ízeknél ugyanúgy. Ha már visszatért a szaglásod a dohányzás után akkor most használhatod: a fecskendő, a tű és a flakon is úgy van legjobban kimosva ha már nem érezni vagy csak nagyon "halványan" az előző illatát)

Nagyon fontos, hogy a kevert folyadékoknak érlelési idejük van. Bár a legtöbbet már másnap is használhatod (sőt, akár közvetlenül a keverés után is), azért nem árt várni egy kicsit! Minél több ideig áll a folyadék, annál jobban érik össze és annál jobb az íze. Gyümölcsös ízeknél 1 hét, desszert ízeknél 1-2 hét és dohányos ízeknél 2 de inkább 3 hét az, amit állni kéne hagyni neki. Éppen ezért gondolkozz nagyban és készítsd el előre a folyadékokat és hagyd állni a legnagyobb űrtartalmú flaskát, eközben az érlelt folyadékot többször összerázni! 
Sok esetben előfordul az is, hogy a kevert folyadék csíp, amikor szívjuk. Ez leginkább azért van, mert nem teljesen ért össze a folyadék. Ebben az esetben azért akad egy kis trükk is:






És akkor végezzünk egy kis számolást a végére:

100 ml 12 mg/ml 20PG-80VG alapfolyadék: 2590
100 ml 99,5% -os PG: 150 forint

Vagyis 1ml 6mg 60PG-40VG -s folyadék ára: 14 forint..

Az aromák olyan 1400 forintba kerülnek 10ml-es kiszerelésben. Ugyanígy az adalékok is.








Számoljunk:
Nikotinos alaplé 5ml ára: 129,5 HUF ~ 130 HUF
PG folyadék, 4,15ml ára: 6,2 HUF
(ha a 700 HUF / 100 ml-s PG-t vesszük, akkor 4,15ml ár: 29 HUF)
Aroma (1400 HUF / 10 ml) 0,40 ml ára: 56 HUF
MTS 0,05 ml ára: 7 HUF

Ez összesen: 199 HUF / 10 ml ára .. Erre még számolhatunk desztillált vizet és esetleg 30-40 forintot magára a flakonra, akkor is 250 HUF alatt maradunk. :) Ez több, mint a harmada az  előre elkészített folyadékok árához képest illetve a normál cigaretta árához viszonyítva is.

Azért ez nem olyan rossz így, mi? :)

Félreértés ne essék azért!! Az első hónapban nem fogunk nagy különbséget érezni a kiadások között, hiszen a keverési alapfelszerelést beszerezni nem olcsó, azonban is túl drága mulatság. Egyszeri kiadás viszont szerintem nagyon megéri!

FONTOS!! A 2013. július 1-én életbelépő BTK alapján gyártani és forgalmazni tilos Magyarországon a nikotintartalmú folyadékokat, tehát az előállítás kizárólag magáncélra lehetséges!